Анонси

24 квітня 2024 року

Онлайн-лекція заслуженого лікаря України Михайла Ковтуна "Сучасні аспекти лікування катаракти"

Заслужений лікар України Михайло Ковтун, один з провідних мікрохірургів, проведе онлайн-лекцію "Сучасні аспекти лікування катаракти"

Катаракта – це будь-яке помутніння кришталика, чи то невелике локальне помутніння, чи дифузна (загальна) втрата прозорості. Назва походить від Cataracta (лат.) та καταρράκτης (давньогр.), що означає «водоспад, бризки водоспаду, решітка». Термін міг виникнути як метафора та аналогія зі швидкою течією води, яка, падаючи з висоти, створює бризки і білу піну та може нагадувати помутніння очного кришталика. Древні перські лікарі називали це захворювання nazul-i-ah, що також означало «витік води». Вони вірили в те, що цей вид сліпоти виникає внаслідок просочування «зіпсованої» рідини в око. Сьогодні встановлено, що помутніння кришталика обумовлено денатурацією білка, який входить до його складу. Щоб бути клінічно значимою, катаракта повинна викликати значне зниження гостроти зору або впливати на виконання візуальних завдань та візуально керованої діяльності.

Заслужений лікар України Михайло Ковтун 24 квітня 2024 р. о 13.00 проведе онлайн-лекцію "Сучасні аспекти лікування катаракти"

Діагноз катаракта встановлюється на основі комплексної оцінки офтальмостатусу зі взяттям до уваги факторів ризику, а саме: вік, стать, спадковість, наявність цукрового діабету, вплив ультрафіолету та радіаційного опромінення, вживання стероїдів та інших, що можуть вплинути на план операції або її кінцевий результат (наприклад, стани, що пригнічують імунітет, систематичний прийом альфа-1-антагоністів тощо). Катаракту можна класифікувати за даними візуальних обстежень та позначенням цифрами для визначення тяжкості.

При катаракті знижується здатність кришталика пропускати та заломлювати світло, таке порушення функцій пов’язане з ущільненням і помутнінням речовини, з якої складається кришталик.

Розвиток катаракти супроводжується прогресуючим зниженням гостроти зору, яке не коригується за допомогою окулярів. Пацієнтам з діагнозом катаракта сучасні методи лікування дозволяють відновити втрачену гостроту зору, але важливо почати лікування до розвитку ускладнень, які можуть призвести до повної та незворотної сліпоти.

Методи лікування катаракти ока поділяються на консервативні та оперативні (хірургічні).

Існують такі методи видалення катаракти, як:

  • класична хірургічна операція – екстракція, тобто видалення кришталика цілком;
  • факофрагментація – видалення, якому передує механічне дроблення кришталика;
  • ультразвукова або лазерна факоемульсифікація катаракти – сучасні методи лікування